PlanetariumPokaż galerie

31 października klasy VI naszej szkoły wybrały się na wycieczkę przedmiotową z przyrody do kina IMAX Katowicach .
Celem było obejrzenie filmu pt. „Hubble 3D”, opowiadającego o teleskopie Hubble’a i kilku sytuacjach z nim związanych.  „Hubble 3D” prezentuje nagrania uczestników wypraw (głównie naprawczych) na orbitę Ziemi, wykonanych przy pomocy specjalnej kamery IMAX. Zawierają one m.in. sceny z przygotowań i testów (np. próba pod wodą z wykorzystaniem pełnowymiarowych modeli maszyn), startów rakiet, spacerów kosmicznych. Możemy też zobaczyć kilka zapierających dech w piersiach zdjęć wykonanych przez teleskop Hubble’a. Po 45 minutach seansu wyszliśmy z sali z wielkim zaciekawieniem. Każdy chciał wiedzieć, co jeszcze mogło się stać, jak wielki może być kosmos.

Następnie uczniowie uczestniczyli w dwulekcyjnych zajęciach dydaktycznych w Planetarium Śląskim. Na 23-metrowej kopule stanowiącej ekran sztucznego nieba aparatura projekcyjna odtwarzała jego wygląd w różnych porach roku, w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca. Ruchome projektory Słońca, Księżyca i planet pokazywały zmiany na niebie dziennym i nocnym. Podczas zajęć uczniowie poznali główne gwiazdozbiory, przypomnieli sobie teorię geocentryczną i heliocentryczną budowy Układu Słonecznego, a także konsekwencje ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi. Na koniec zrobiliśmy wspólne zdjęcia pod pomnikiem M.Kopernika i Planetarium.