W dniu 18.02.2019r. w naszej szkole klasy I-III obchodziły Dzień Patrona. Jesteśmy szkołą, której patronuje Mikołaj Kopernik, dlatego przygotowano dla uczniów „kosmiczne” atrakcje.

Świetlica szkolna zaprosiła klasy I-III w „Podróż po Układzie Słonecznym” przygotowaną przez panie: Jolantę Żarkowską, Katarzynę Sabat oraz Magdalenę Babulę. Każda klasa otrzymała kartę podróży, którą miała zapełnić naklejkami zdobytymi za wykonanie zadań na każdej z planet. Podczas podróży uczniowie uczyli się jak troszczyć się o środowisko naturalne, jak dbać o naszą planetę, jak prawidłowo segregować śmieci. Tworzyli astronomiczne symbole planet oraz gwiazdozbiory. Zabawili się w projektantów mody tworząc strój kobiety z Wenus i mężczyzny z Marsa. Zaprzyjaźnili się z Małym Księciem z maleńkiej asteroidy B-612. Wprowadzili sztucznego satelitę na orbitę, by w finałowym momencie zbudować piękne, kosmiczne rakiety, które zabrały każdego w fascynującą podróż po kosmosie. Uroczystość uświetnił taniec dzieci, których kostiumy nawiązywały do wyglądu planet.
Klasy I odbyły podróż do Torunia, miasta Kopernika i pierników. Tam tropem legend, dowiedziały się, skąd się wzięła nazwa Toruń, skąd w herbie Torunia wziął się anioł, czy Krzywa Wieża to dzieło nieuczciwego Krzyżaka czy też niszczycielskiej siły Wisły i czy piernik to tylko słodkie ciastko czy też lekarstwo? Na te i inne pytania starali się znaleźć odpowiedź słuchając legend, które przedstawiła pani Anna Piwowarczyk.
Klasy II i III miały okazję poznać najważniejsze fakty z życia naszego patrona oraz czasy, w których żył. Ciekawostki o Koperniku zaprezentowała pani Monika Żwirowska w multimedialnej prezentacji pt. „Kopernik-superbohaterem! Dlaczego nie?”.
Klasy III wraz z Ks. Pawłem Wawakiem szukały odpowiedzi dotyczących tego, czy Mikołaj Kopernik był księdzem, a w klasopracowni przyrody podziwiały przez okular mikroskopu mikrokosmos komórek roślin i zwierząt. Mogły również spojrzeć przez lunetę i przybliżyć sobie obraz odległych obiektów przyrodniczych. W obserwacjach pomagali im uczniowie klasy VIb wraz z opiekunem panią Anną Czubaty.
Dzień pełen „kosmicznych” atrakcji przybliżył uczniom postać patrona- Mikołaja Kopernika- jako geniusza, wybitnego astronoma, ale przede wszystkim szanowanego człowieka.

Patron 2019Pokaż galerie