28 lutego 2019 roku już po raz VII Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 5 w Brzeszczach gościł uczniów ze szkoły Ironi D High School z Tel Avivu z Izraela.
     Spotkanie rozpoczęto wspólną wizytą w byłym obozie Birkenau, po którym młodzież polską oprowadzała przedstawicielka ambasady polskiej w Izraelu pani Marzena Rusek.
     W trakcie wizyty w Państwowym Muzeum Auschwitz- Birkenau miały miejsce dwie wzruszające ceremonie. Pierwsza odbyła się na terenie tak zwanej „Sauny”. Duże wzruszenie towarzyszyło wszystkim podczas wyczytywania nazwisk bliskich osób pomordowanych w obozach zagłady jak i poległych w czasie wojny.
     Druga uroczystość odbyła się przy ruinach krematorium. Tam młodzież z Brzeszcz i z Tel Avivu odczytała fragmenty „Listu ocalonego do dzieci: córki Robi i syna Kreiga”, opowiadania Tadeusza Borowskiego pt. „Ludzie, którzy szli” oraz zaprezentowano wiersze: „Ciernie” i „Warkoczyk”. Wspólnie zaśpiewano utwór mówiący o tolerancji Matisyahu pt. „One Day”. Następnie odczytano historię wojenną o losach rodziny obecnej pani Dyrektor szkoły Ironi D High School z Tel Avivu, Racheli Hadayo.
     Uroczystość zakończono odśpiewaniem hymnów narodowych obu państw na tle polsko – izraelskich flag. Podczas tych ceremonii byli z nami również: członek Zarządu Powiatu Oświęcimskiego pani Teresa Jankowska, wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau pan Andrzej Kacorzyk i Naczelnik Wydziału Promocji Powiatu Kultury i Sportu pan Jerzy Chrząszcz.
     Po tych pełnych emocji przeżyciach udano się do ZSP nr 5 w Brzeszczach, gdzie młodzież z Izraela wraz z opiekunami i panią dyrektor Rachel Hadayo została ciepło powitana przez panią dyrektor Iwonę Matusik oraz Burmistrza Brzeszcz pana Radosława Szota, który objął patronatem to spotkanie. Swoją obecnością zaszczycili nas również: członek Zarządu Powiatu Oświęcimskiego pani Teresa Jankowska, Sekretarz gminy Brzeszcze pani Magdalena Maj, Przewodniczący Rady Miejskiej w Brzeszczach pan Zbigniew Kolasa wraz z Radnymi a także prezes Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci pani Agnieszka Molenda i członek Rady Fundacji pan Dagmar Kopijasz. Wśród gości znaleźli się również absolwenci i sympatycy szkoły.
     Po powitaniu gości przez panią dyrektor ZSP nr 5 w Brzeszczach, występach artystycznych młodzież wzięła udział we wspólnych warsztatach integracyjnych, podczas których poznawano m.in.: kulturę, sztukę, historię, język obu narodów i wskazywano co nas łączy. Mamy nadzieję, że nasi przyjaciele z Izraela po raz kolejny wyjechali z Brzeszcz w wyśmienitych humorach, bogatsi o nowe doświadczenia i nowe przyjaźnie.

Izrael 2019Pokaż galerie