PROCEDURA PRZYDZIELANIA I ORGANIZOWANIA ZASTĘPSTW
DORAŹNYCH ZA NIEOBECNYCH NAUCZYCIELI
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r. poz. 1379 z późn. zm.)
Cel procedury:
Systematyczne organizowanie doraźnych zastępstw za nieobecnych nauczycieli, zapewnienie uczniom właściwej opieki oraz nieprzerwanej realizacji treści programowych z poszczególnych zajęć edukacyjnych.
Osoby, których procedura dotyczy:
Dyrektor, wicedyrektor, wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły.
Przepisy ogólne:
- Przez godzinę doraźnego zastępstwa w myśl art. 35 ust. 2a ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela, rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela.
- Zastępstwa doraźne przydziela się w sytuacji krótkotrwałej nieobecności nauczyciela z powodu choroby, zdarzenia losowego, wyjazdu/wyjścia służbowego, dnia wolnego na opiekę nad zdrowym dzieckiem lub urlopu bezpłatnego.
- Godziny zastępstw doraźnych przydziela dyrektor szkoły/wicedyrektor, który sprawuje nadzór nad ich organizacją i rozliczaniem.
- Dyrektor/wicedyrektor, wykonując swoje obowiązki w zakresie właściwej realizacji dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych zadań szkoły, ma prawo:
- a) przydzielić godzinę - zastępstwo doraźne w czasie „okienka” nauczyciela,
- b) przydzielić zastępstwo doraźne w dniach, kiedy nauczyciel nie realizuje swoich planowych zajęć, ale jest do nich w gotowości (np. wtedy, gdy jego uczniowie przebywają na wycieczce, zdają zewnętrzne egzaminy, w czasie dodatkowych dni wolnych
wyznaczonych przez dyrektora itp.);
- c) przydzielić zastępstwo doraźne przed zajęciami nauczyciela,
- d) przydzielić zastępstwo doraźne po zakończonych zajęciach nauczyciela,
- e) wezwać nauczyciela do realizacji zastępstwa doraźnego w dniu, w którym planowo nie odbywa lekcji,
- f) zwolnić grupę uczniów z pierwszych i ostatnich zajęć lekcyjnych,
- informacja o odwołanych zajęciach edukacyjnych zostaje podana do wiadomości co najmniej na dzień przed planowanym odwołaniem zajęć;
- informacja o skróceniu lub odwołaniu zajęć będzie przekazywana wszystkim zainteresowanym w następującej formie:
- dla nauczycieli - na tablicy ogłoszeń w pokoju nauczycielskim,
- dla uczniów i rodziców - na tablicy ogłoszeń w korytarzu szkolnym,
- dla uczniów, rodziców i nauczycieli - na stronie internetowej szkoły w zakładce
"ZASTĘPSTWA" ,
- wychowawcy klas 1-3 o planowanym skróceniu lub odwołaniu zajęć informują rodziców pisemnie poprzez zapis do zeszytu informacji.
- Przydzielając zastępstwa doraźne dyrektor/wicedyrektor uwzględnia w pierwszej kolejności konieczność zapewnienia uczniom właściwej opieki oraz w miarę możliwości - realizację treści nauczania danego przedmiotu.
Organizacja i przydział zastępstw doraźnych:
Zastępstwo doraźne przydziela się:
- a) nauczycielowi tego samego lub pokrewnego przedmiotu,
- b) wychowawcy klasy (lekcja wychowawcza),
- c) nauczycielowi uczącemu w danej klasie (realizacja treści nauczania innego przedmiotu),
- d) pedagogowi szkolnemu (zajęcia z zakresu profilaktyki, realizacja programu wychowawczego),
- e) innym nauczycielom, w tym nauczycielowi bibliotekarzowi, nauczycielowi świetlicy, o ile nie koliduje to z ustalonym planem jego pracy.
- f) w przypadku wyższej konieczności przydzielenia zastępstwa doraźnego nauczycielom, o których mowa w pkt. 1 d i e, dopuszcza się możliwość przeniesienia realizacji ich planowych zajęć na inne godziny tego samego lub innego dnia. Zmiana organizacyjna powinna być odpowiednio udokumentowana w dzienniku.
- W uzasadnionych przypadkach zastępstwo doraźne może realizować dyrektor lub wicedyrektor szkoły.
Obowiązki i odpowiedzialność dyrektora, wicedyrektora oraz wychowawców klas:
- Dyrektor/wicedyrektor jest zobowiązany do przydzielenia zastępstw doraźne za nieobecnego nauczyciela niezwłocznie po otrzymaniu informacji o jego nieobecności. 2. Przydzielenie zastępstwa doraźne następuje w formie pisemnej dyspozycji sporządzonej przez dyrektora/wicedyrektora, wywieszonej na tablicy ogłoszeń w pokoju nauczycielskim.
- Dyspozycja zawiera: datę, dzień tygodnia, nazwisko nauczyciela nieobecnego, klasę objętą zastępstwem, wskazania, jakie zajęcia będą realizowane i które z nich są zastępstwami doraźnymi (płatnymi), a które zajęciami bezpłatnymi lub dotyczą łączenia grup uczniów.
- Dyrektor/wicedyrektor jest odpowiedzialny za przydzielenie zastępstw dyżurów na przerwach międzylekcyjnych za nieobecnych nauczycieli.
- Wychowawcy klas są bezpośrednio odpowiedzialni za monitorowanie sytuacji podczas nieobecności nauczycieli uczących w ich klasach oraz za kontakt z dyrektorem/ wicedyrektorem w sprawach związanych z zapewnienia uczniom opieki i zastępstw.
- Wychowawcy klas są zobowiązani do wyznaczenia w swojej klasie ucznia odpowiedzialnego za powiadomienie dyrektora/wicedyrektora o nieobecności nauczyciela, jeśli jego nieobecność była niezgłoszona i klasa pozostaje bez opieki. Może to być: przewodniczący klasy, jego zastępca lub dyżurny.
Obowiązki i odpowiedzialność nauczycieli:
- Nauczyciel zobowiązany jest do telefonicznego powiadomienia dyrekcji szkoły o swojej nieobecności w pracy spowodowanej chorobą, zdarzeniem losowym, jeśli to jest możliwe dzień wcześniej lub najpóźniej do godziny 7.40 w pierwszym dniu jej trwania, celem niezwłocznego przydzielenia zastępstw i zapewnienia opieki uczniom.
- Nauczyciel jest zobowiązany do poinformowania dyrektora na piśmie, co najmniej tydzień wcześniej, o zaplanowanej nieobecności (wyjazd służbowy, udział w szkoleniu lub innych zajęciach związanych z doskonaleniem zawodowym, wycieczką klasową, opieką nad zdrowym dzieckiem, itp.).
- W uzasadnionych dobrem uczniów przypadkach, dyrektor ma prawo odmówić wydania zgody na nieobecność nauczyciela z powyższych przyczyn jeśli uzna, że nie ma możliwości zapewnienia zastępstwa lub nieobecność nauczyciela znacząco zakłóci pracę szkoły.
- W przypadku zaplanowanej nieobecności nauczyciel powinien przygotować materiał do realizacji zastępstwa merytorycznego.
- Nauczyciel zastępujący nieobecnego nauczyciela winien w dzienniku lekcyjnym dokonać wpisu w zakresie tematu lekcji, frekwencji uczniów, potwierdzić to podpisem.
- Nauczyciel informację o przydzielonym zastępstwie doraźnym powinien potwierdzić również podpisem w Księdze zastępstw, niezwłocznie po przeprowadzeniu zajęć.
- Odmowa realizacji zastępstwa doraźnego, może być potraktowane jako odmowa wykonania polecenia służbowego.
Inne ustalenia:
- Zastępstwa tzw. „koleżeńskie”, realizowane bez wiedzy i zgody dyrektora oraz nieudokumentowane, są niezgodne z prawem.
- Nie przydziela się zastępstw doraźnych w przypadku krótkotrwałej nieobecności nauczyciela bibliotekarza oraz pedagoga szkolnego.
- W ramach realizowanego zastępstwa doraźnego nauczyciel może przeprowadzić zajęcia opiekuńcze na świeżym powietrzu (zabawy na dziedzińcu, spacer).
- W wyjątkowych przypadkach, za zgodą nauczyciela, w ramach zastępstw doraźnych dopuszcza się łączenia klas lub grup klasowych i międzyklasowych.
- Zgodnie z zapisami Statutu ZSP nr 5, dopuszcza się możliwość zwalniania uczniów (całej klasy) z ostatniej godziny lekcyjnej lub odwoływania zajęć z pierwszej godziny lekcyjnej, zgodnie z planem zajęć, w przypadkach podyktowanych nieobecnością nauczycieli lub z innych ważnych przyczyn uniemożliwiających zorganizowanie zastępstwa za nieobecnego nauczyciela.
- W przypadku dłuższej nieobecności nauczyciela, wynikającej np. z długotrwałego L4, urlopu dla poratowania zdrowia, urlopu macierzyńskiego, urlopu wychowawczego, itp. dyrekcja podejmuje decyzje o przydzieleniu zastępstwa stałego jednemu lub kilku nauczycielom w szkole, posiadającym odpowiednie kwalifikacje.
- W przypadku gdy przydzielenie zastępstw stałych, o których mowa w pkt. 6 mogłoby znacznie skomplikować ustalony plan organizacji zajęć lekcyjnych, na czas nieobecności nauczyciela dyrekcja może zatrudnić nauczyciela spoza szkoły, posiadającego odpowiednie kwalifikacje.
Zastępstwa organizuje się w formie:
- Nieodpłatnej godziny przepracowanej w ramach planowego czasu pracy nauczyciela (np. nauczyciel świetlicy, nauczyciel biblioteki, pedagog szkolny);
- Płatnej godziny ponadwymiarowej.